Themes - Twenty Nineteen - en to bs_BA translation catalogue (76 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
bs_BA: Naša osnovna tema za 2019 godinu je dizajnirana kako bi pokazala prednosti blok uređivača. Predstavlja prilagođene stilove za sve izvorne blokove i izgrađena je tako da ono što vidite u uređivaču, to isto ćete vidjeti na web stranici. Twenty Nineteen je dizajnirana kako bi bila prilagodljiva širokom spektru web stranica, bilo da imate foto blog, pokrećete novi posao, ili podržavate neprofitnu organizaciju. Pruža puno praznog mjesta i moderne sans-serif naslove uparene s klasičnim serif fontom za teks. Izgrađena je da bude lijepa na svim veličinama ekrana.

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
bs_BA: <span class="meta-nav">Objavljeno kao</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
bs_BA: <span class="meta-nav">Objavljeno kao</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
bs_BA: Istaknuto

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
bs_BA: Twenty Nineteen zahtjeva barem WordPress 4.7. Vi imate verziju %s. Molimo vas da izvršite nadogradnju i pokušate ponovo.

en: Back
bs_BA: Nazad

en: More
bs_BA: Više

[ctx: primary color]
en: Custom
bs_BA: Prilagođeno

[ctx: primary color]
en: Default
bs_BA: Početno

en: White
bs_BA: Bijelo

en: Light Gray
bs_BA: Svijetlo sivo

en: Dark Gray
bs_BA: Tamno sivo

en: Huge
bs_BA: Ogromno

en: Large
bs_BA: Veliko

en: Normal
bs_BA: Normalno

en: Small
bs_BA: Malo

en: Footer Menu
bs_BA: Meni u podnožju

en: Apply a filter to featured images using the primary color
bs_BA: Primijeni filter na istaknutu sliku koristeći primarnu boju

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
bs_BA: Primijeni korisničku boju za dugmad, linkove, istaknute slike itd.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
bs_BA: Puna veličina

en: Page
bs_BA: Stranica

en: Add widgets here to appear in your footer.
bs_BA: Dodajte dodatke ovdje i oni će se pojaviti u vašem podnožju.

en: Footer
bs_BA: Podnožje

en: Primary Color
bs_BA: Primarna boja

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
bs_BA: Žao nam je, nema rezultata za vaš traženi pojam. Pokušajte ponovo koristeći drugu ključnu riječ.

en: Nothing Found
bs_BA: Nije pronađeno

en: Previous
bs_BA: Prethodno

en: Next
bs_BA: Sljedeća

en: Pages:
bs_BA: Stranice:

en: Skip to content
bs_BA: Preskoči na sadržaj

en: Social Links Menu
bs_BA: Meni linkova za društvene mreže

en: Comments are closed.
bs_BA: Komentari su onemogućeni.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
bs_BA: Ups! Ta stranica nije pronađena.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
bs_BA: Nema sadržaja na ovoj lokaciji. Možda da pokušate sa pretragom?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
bs_BA: Izgleda da ne možemo prikazati ono što ste zahtjevali. Možda da pokušate sa pretragom?

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
bs_BA: Pokreće %s

en: No comments
bs_BA: Nema komentara

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
bs_BA[0]: %d komentar
bs_BA[1]: %d komentara
bs_BA[2]: %d komentara

en: View more posts
bs_BA: Pregledaj još članaka

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
bs_BA: Autor: %s

en: Top Menu
bs_BA: Meni na vrhu

note: translators: %s: Post title. translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
bs_BA: Nastavi čitanje<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Previous post:
bs_BA: Prethodni članak:

en: Previous Post
bs_BA: Prethodni članak

en: Next post:
bs_BA: Sljedeći članak:

en: Next Post
bs_BA: Sljedeći članak

en: Older posts
bs_BA: Stariji članci

en: Newer posts
bs_BA: Noviji članci

en: Tags:
bs_BA: Oznake:

en: Posted in
bs_BA: Objavljeno u

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
bs_BA: Komentarišite<span class="screen-reader-text"> %s</span>

en: Posted by
bs_BA: Objavio/la

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
bs_BA: F Y.

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
bs_BA: Y.

en: Archives:
bs_BA: Arhive:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
bs_BA: Arhive za %s:

en: Post Type Archives:
bs_BA: Arhiva vrste članka:

en: Daily Archives:
bs_BA: Dnevne arhive:

en: Monthly Archives:
bs_BA: Mjesečne arhive:

en: Yearly Archives:
bs_BA: Godišnje arhive:

en: Author Archives:
bs_BA: Autorove arhive:

en: Tag Archives:
bs_BA: Arhiva oznaka:

en: Category Archives:
bs_BA: Arhive kategorije:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
bs_BA: Uredi <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Primary
bs_BA: Primarno

en: Comments
bs_BA: Komentari

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
bs_BA: Jedan komentar na &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
bs_BA: Komentariši

en: Join the Conversation
bs_BA: Pridruži se raspravi

en: Your comment is awaiting moderation.
bs_BA: Vaš komentar čeka na moderaciju.

en: Edit
bs_BA: Uredi

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
bs_BA: %1$s u %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
bs_BA: %s <span class="screen-reader-text says">kaže:</span>

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[0]: %1$s odgovor na &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[1]: %1$s odgovora na &ldquo;%2$s&rdquo;
bs_BA[2]: %1$s odgovora na &ldquo;%2$s&rdquo;

note: Author of the theme
en: the WordPress team
bs_BA: WordPress tim

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
bs_BA: https://bs.wordpress.org/
